The Journaling of Borg 203

Subtitle

Blog

view:  full / summary

تاریخچه شرکت هواوی از دوران تاسیس تا هم اکن&#

Posted by [email protected] on Comments comments (0)
تاریخچه شرکت هواوی از زمان تاسیس تا در حال حاضر
وقتی مایکروسافت نیز نتوانست
فرایند رشد و نگهداری کاربران سیستم‌عامل‌های گوشی و طبیعتا گوشی‌هایی که‌این سیستم‌عامل‌ها را دارا‌هستند از چیزی به نام فیدبک مثبت تبعیت میکند .

بدین معنا که هر چه فروش گوشی‌های دارای یک سیستم‌عامل خاص بیش تر باشد , توسعه‌دهنده‌های بیشتری برای آن سیستم‌عامل اپلیکیشن ساخت خواهند کرد . در سود تعداد اپلیکیشن‌های آن ارتقا خواهد یافت .

هرچه هم تعداد اپلیکیشن‌ها افزایش یابد , طبیعتا تعداد کسانی که به‌سوی این سیستم‌عامل کشیده می گردند بیش تر می شود .

این یک سیستم با فیدبک مثبت می باشد . افزایش یکی‌از این دو متغیر یعنی «تعداد اپلیکیشن‌ها» و «فروش گوشی» روی همدیگر تاثیر مثبت می‌گذارد .

ساخت یک سیستم‌عامل نو برای یک شرکت تبارک کار مشقت نیست اما تبدیل آن به رقیبی برای سیستم‌عامل‌های موجود مضاعف دشوار و مستلزم و پول و کارایی فراوانی است .

هواوی
به عنوان مثال هنگامی‌که مایکروسافت تلاش کرد سیستم‌عامل ویندوز فون خود را پرورش دهد , به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن پول پرداخت می‌کرد که نرم افزار خود را برای ویندوز فون نیز بنویسند .

البته در غایت به جهت عدم‌استقبال کاربران و مشکلات ویندوز فون , مایکروسافت این پروژه را متوقف کرد . در دنیایی که در آن غولی مثل مایکروسافت نتواند از عهده این کار بر‌آید , بعید است که هواوی بتواند .

هواوی هم در حالتی که بخواهد سیستم‌عامل خود را توسعه دهد ناچار است چنین کاری بکند . تاکنون هواوی هیچ دلیلی برای چنین کاری نداشته است ; زیرا اندروید یک سیستم‌عامل کدباز است که هواوی آن را در گوشی‌های خود با پاره ای تغییرات استفاده می کرد .

از آن‌سو نیز گوگل خدمات و به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری اندروید را تامین میکرد و مهم‌تر از آن یک دکان نرم افزار یعنی مغازه پلی را داشت که به تمام گوشی‌های اندرویدی سرویس ها ارائه می‌داد .

اندروید اکوسیستمی بود که هواوی و بقیه شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های اندرویدی در آن می‌توانستند حرفی برای بیان کردن داشته باشند . اما دستور دونالد ترامپ به تحریم هواوی سبب می‌شود که در سود گوگل دیگر خدماتی به گوشی‌های اندرویدی تشکیل داد هواوی نخواهد اعطا کرد .

تحریم هواوی , تحریم‌های نرم و سخت
تحریم هواوی تاثیری دو جنبه‌ای داراست . جنبه اولیه شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای موبایل را مستقیما زیر تاثیر قرار خواهد که ولی در نهایت دود آن به چشم مشتریان نیز میرود .

جنبه دوم تحریم هواوی همین مورد عدم دسترسی هواوی به سرویس ها گوگل است که مستقیما روی بازار تلفن‌های یاور و مشتریان تاثیر میگذارد . ما در پی میخواهیم این دو جنبه زمینه را گشوده کنیم ; البته پیش از آن بگذارید پاره ای از تاریخچه‌ هواوی بگوییم .

تاریخچه هواوی
شرکت هواوی توسط رن ژنگفی ( Ren Zhengfei ) در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد . رن ژنگفی فارغ‌التحصیل دانش کده چونگ‌کنیک ( Chongqing University ) چین است . او پس از فارغ‌التحصیلی به موسسه تحقیقاتی ارتش جمهوری اخلاق چین پیوست و به‌عنوان یک محقق فناوری در‌این این شرکت مشغول به کار شد .رن ژنگفی شرکت هواوی را در سال ۱۹۸۷ با ۲ هزار دلار سرمایه اولیه تاسیس کرد . شرکت هواوی در اولِ کار خود امکانات سوئیچینگ را برای سیستم‌های مخابراتی می‌ساخت . این شرکت مشاوره‌های تخصصی در حوزه ارتباطات برای شرکت‌های متفاوت در باطن و خارج از نیز ارائه می‌داد .تحریم هواوی چرا و چگونه اتفاق افتاد

Posted by [email protected] on Comments comments (0)
تحریم هواوی چرا و چه‌طور وقوع افتاد
تحریم هواوی ولی تنها مشتریان هواوی در بیرون از چین را به لحاظ نرم‌افزاری ذیل تاثیر قرار خواهد اعطا کرد ; زیرا دولت چین نسبتاً هر چیزی را که به گوگل رابطه داراست , فیلتر نموده است .

به همین بهانه هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه مینماید یک ورژن از اندروید را به کار می گیرد که از سرویس ها هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و چه بسا مغازه اپلیکیشن‌های خود هواوی استعمال می نمایند .

فرمان تحریم هواوی همینطور هرگونه همکاری دیگر شرکت‌های آمریکایی مثل اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

هواوی اعم از معدود شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا این که به‌طور ظریف SOCهای منحصر خود را برای به کار گیری در گوشی‌ها و تبلت‌های خود می‌سازد و به عنوان مثال نیازی به کمپانی کوالکام ندارد ; اما در دیگر قطعاتی که ممکن است خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ هواوی ایران برود .

Huawei Matebook pro
از آن‌سو هواوی اخیرا استارت به تولید لپ‌تاپ‌های ویندوزی هم کرده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا متعلق به اینتل میباشند یا AMD . همه‌شان هم از کارت‌های گرافیکی هم پا سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD به کارگیری می کنند .

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان دردسترس هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خود دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت استفاده کند .


همه‌ این‌ها به این معنی که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی احتمالا به‌طور کامل از در بین خواهد رفت و سعی هواوی برای ایجاد ورژن لینوکس منحصر خود نیز بی‌اثر خواهد شد .

پاسخ هواوی به تحریم‌ها چه بود؟
در جواب به تحریم‌های آمریکا , هواوی نیز اعلام نموده است به‌اندازه استعمال سه ماه خویش قطعه در انبارهایش داراست . چون از پیشین پیش‌بینی میکرد که چنین اتفاقی چهره دهد .

این سه ماه به هواوی مجال خواهد داد که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات ما یحتاج خویش بیابد . اما مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در فیض این بخش هواوی کاملا از دربین خواهد رفت .

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای گسترش فروشگاه‌ نرم افزار , سرویس ها امنیتی و دیگر خدمات واجب در اندروید , بعید است که هواوی بتواند کاربران خارج از چین را به به کارگیری از این سرویس‌ها راضی کند ; زیرا همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از استفاده کننده و توسعه‌دهنده ایجاد می‌نماید که هر چه چند یکی عمده باشد , تعداد دیگری نیز ارتقا مییابد .

Huawei Honor 10
شاید ایجاد یک فروشگاه اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را اسکن کند و به عنوان مثال نرم افزار بفروشد , بتواند کاری را از پیش برنده شود ; البته همین هم یک ایراد داراست .

اپلیکیشن‌ها بر طبق استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی سرویس ها مغازه پلی روی گوشی نصب میشوند , کار می کند . اگر همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , معین وجود ندارد چقدر از آنان با به‌روزرسانی‌های خود گوگل سازگار باشند .

هنگامی سرویس ها گوگل دردسترس نباشد
بعضا از اپلیکیشن‌ها از سرویس ها گوگل برای کار کردن استعمال مینمایند . خدماتی مثل سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . حالا اگر نرم افزار اندرویدی که روی گوشی‌های سوای سرویس ها گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این خدمات بگردد و آنان را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد

Rss_feed